Taliansko

Detail štátu

Taliansko Taliansko - transparent

Ponúkame 112 ubytovacích kapacít za cenu 474 € - 7 008 €.

Destinácia:

[Zobraziť mapu]

Taliansko leží na území južnej Európy na Apeninskom polostrove. K jej územiu patria aj ostrovy Sicília, Sardínia, Elba, Capri a Ischia.

Taliansko je prevažne hornatá krajina, na severe sa vypínajú členité pásma Álp (na jej hranici s Francúzskom leží najvyšší vrch Európy, Mont Blanc, s výškou 4807 m n. m.) s mnohými ľadovcami. Alpy sa zvažujú do Pádskej nížiny, ktorá sa delí na štyri časti: Piemontská na západe, Lombardská v strede, Benátska na východe a Emiliánsku na juhu. Vnútornú os polostrova tvoria Apeniny, ktoré sa vyznačujú seizmickou a sopečnou činnosťou. Apeniny sa delia na severné (Ligúrske a Etruské), Rímske Apeniny (Abruzzy) a južné, ktoré reprezentujú Apeniny Neapolské a Kalaberské. Ostrovy sú hornaté s činnými sopkami (napr. Etna, Stromboli a Vulcano)

Podnebie je prevažne subtropické stredomorské, na severe v Pádskej nížine prechádza k miernemu s horúcim suchým letom. V horách je drsné vysokohorské podnebie, kde ročné zrážky dosahujú 1000 až 2000 mm.

Priemysel je najmä strojársky (spracúva sa železo a vyrába oceľ), chemický, textilný, obuvnícky, keramický a potravinársky. Poľnohospodárstvo zahŕňa mliečne výrobky, obilniny, ovocie, zelenina, hrozno, zemiaky, cukrová repa, olivy. Veľmi dôležitou súčasťou ekonomiky je cestovný ruch v lete najmä vďaka dlhému a členitému pobrežiu s pieskovými, ale aj kamienkovými plážami. Počas celého roka sú vyhľadávanou lokalitou talianske Alpy ako aj hlavné mesto Rím spolu s Vatikánom.

Hlavné mesto je Rím, ďalšie významné mestá sú Miláno, Neapol a Turín.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >