Keňa

Detail štátu

Keňa Keňa - transparent

[Zobraziť mapu]

Keňa, je štát v Afrike s hlavným mestom Nairobi. Krajina má takmer 40 miliónov obyvateľov.

Keňa leží na pobreží Indického oceána. Susedí so štátmi Somálsko, Etiópia, Sudán, Uganda a Tanzánia. Povrch Kene je veľmi rozmanitý. Pri pobreží a na severe krajiny sa rozkladá nížina. Vo vnútrozemí je niekoľko lávových pohorí, medzi ktorými sa nachádza aj vyhasnutá sopka Mt. Kenya. Okrem toho sú tu náhorné plošiny, jazierka a veľké jazero Ukerewe.

Krajina je pomenovaná po vrchu Mount Kenya (5 199 m n. m.), ktorý sa nachádza v centrálnej časti a je najvyšší v Keni.

Od najstarších dôb lákalo obchodníkov kenské pobrežie a už v 8. storočí vznikli prvé pobrežné obchodné osady, zakladané Arabmi. Koncom 15. storočia vstúpili na toto územie Portugalci a v druhej polovici 17. storočia získal vplyv v oblasti ománsky imán. V polovici 18. storočia sa väčšina pobrežia dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Zanzibarský sultán prenajal v roku 1895 pôdu Britom a ich vplyv sa rýchlo rozšíril i do vnútrozemia, ktoré bolo následne vyhlásené za britský Východoafrický protektorát. Do roku 1904 bol spravovaný spoločne s Ugandou.

Prisťahovalo sa tu veľa Európanov, osídlilo vysočinu a zmocnilo sa územia Kikujov a Luov, aby tu mohli pestovať kávu a čaj. Briti využívali lacnú africkú pracovnú silu na výstavbu železnice a stráženie plantáží. V roku 1920 bola vyhlásená za britskú korunnú kolóniu. Nespokojnosť Keňanov prerástla v rokoch 1952 až 1959 do teroristickej vzbury tajnej nacionalistickej spoločnosti Mau-Mau, pri ktorej zomreli tisíce Keňanov. V roku 1962 získala krajina vnútornú samosprávu a v decembri 1964 sa stala nezávislou republikou.

Keňa je v rovníkovej a monzúnovej oblasti, pri pobreží je horúce a vlhké podnebie, na severe a severovýchode sú púšte a polopúšte. Obdobie dažďov sa vyskytuje od marca do mája a v novembri a decembri. Na náveterných svahoch hôr sú ročné úhrny zrážok až 1 500 mm a v najvyšších polohách (nad 3 500 m n. m.) padá i sneh. Najteplejšími mesiacmi sú február a marec, najchladnejšími jún a júl, hoci rozdiel teplôt je do 7 °C.

V nadmorskej výške do 3 000 m n. m. prevládajú savany. Vo vnútrozemí sú väčšinou stepi či savany, na východe od jazera Turkana už púšte a polopúšte. Na pobreží a v západnej časti sa vďaka vyšším zrážkam nachádzajú husté tropické pralesy. Vo vyšších polohách nad 3 000 m n. m. je nižšia, horská vegetácia. V Keni je mnoho národných parkov a rezervácií, najznámejšie sú Masai Mara či Národný park Tsavo. Žije tu najmä lev, slon africký, žirafa, nosorožec, hroch obojživelný, byvol africký, zebra, gazela, gepard, leopard škvrnitý, antilopa, hyena škvrnitá a veľa rôznych druhov vtákov.

V zemi je riedka cestná a železničná sieť, čulý cestovný ruch zvyšuje podiel leteckej dopravy. Keňa má 15 asfaltovaných letísk a 210 neasfaltovaných letísk. Hlavné letiská sú v Nairobi a v Mombase. Železničná sieť je riedka a dĺžka úzkorozchodných tratí dosahuje 2778 km. Z celkových 63 265 km ciest je iba 8933 km asfaltovaných. Hlavnou tepnou je cesta z Káhiry do Kapského mesta a cesta z Mombasy do Lagosu.

Obyvatelia Kene sa radia do 50 rôznych etnických skupín, z ktorých sú najpočetnejší Kikujovia. Až 67 % obyvateľstva žije na vidieku, gramotnosť dosahuje 85,1 % a takmer 50 % populácie má do 20 rokov. Kresťanstvo vyznáva v mestách 60 % populácie, na vidieku prevláda animizmus. Menšinovo je zastúpený hinduizmus a islam. V Keni je úradným jazykom angličtina a svahilčina, no hovorí sa i arabsky a kmeňovými jazykmi.

Turistický ruch a prírodné bohatstvo má za následok na africké pomery nadpriemerný HDP na obyvateľa – okolo 1500 USD. Dovážajú sa väčšinou suroviny a stroje. 75 % všetkých Keňanov je zamestnaných v poľnohospodárstve a len zvyšných 25 % pracuje v továrňach alebo službách. Keňa je najväčším producentom kávy na svete. Keňa má veľký štátny dlh, ktorý spôsobuje nárast nepokojov, ktoré vyvoláva i vysoká nezamestnanosť (50 %), zvyšovaná utečencami zo Somálska.

Ponúkame 11 ubytovacích kapacít za cenu 1 158 € - 6 268 €.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >