Kapverdy

Detail štátu

Kapverdy Kapverdy - transparent

[Zobraziť mapu]

Kapverdy, dlhý tvar Kapverdská republika, je africký ostrovný štát s hlavným mestom Praia.

Keď k brehom týchto ostrovov v roku 1456 dorazili Portugalci, boli Kapverdy (podľa ich slov) neobývané. Portugalci ostrovy postupne využili ako zásobovaciu stanicu na ceste ďalej na juh, neskôr tu začali pestovať cukrovú trstinu. Ostrovy tiež slúžili pre obchod s otrokmi.

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v južnej časti severného Atlantiku, skladajú sa z 10 ostrovov a 5 menších ostrovov, ktoré sa zoskupujú do dvoch celkov podla pozície prevládajúcich vetrov:

    Barlavento (severné súostrovie, Náveterné) – Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista
    Sotavento (južné súostrovie, Záveterné) – Maio, Santiago, Fogo, Brava

Všetky ostrovy sú vulkanického pôvodu, jediná historicky aktívna sopka je Pico na ostrove Fogo, ktorá naposledy eruptovala na jar roku 1995. Na ostrovoch sú časté erózie pôdy, krajina má nedostatok vody a je seizmicky aktívna.

V Novom Anglicku v USA žije asi rovnaký počet Kapverďanov ako vo vlasti, dosť ďalších sa ich usadilo v Brazílii, Portugalsku a v ďalších krajinách Európy. Imigrantov tvoria obyvatelia Guineje – Bissau utekajúci pred vojnou, pred chudobou občania Senegalu, Nigerijci. V každom väčšom meste možno stretnúť čínskych obchodníkov. Taliani, Nemci a Rusi sa púšťajú do rozvoja cestovného ruchu. Mieša sa tu mnoho národov a rás, ktoré spolu dokážu fungovať bez väčších problémov. Obyvateľstvo na Kapverdských ostrovoch je mladé a stále vykazuje značný rast.

Úradným jazykom na Kapverdských ostrovoch je portugalčina, avšak väčšina obyvateľov sa dorozumieva kreolštinou, jej základom bola portugalčina. Na jednotlivých ostrovoch sa na tvorení dialektu podielali iné jazyky – na Sao Vincente francúzština, na Boa Vista taliančina, na Brava angličtina.

Ponúkame 18 ubytovacích kapacít za cenu 703 € - 2 272 €.

Destinácia:

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >