Jamajka

Detail štátu

Jamajka Jamajka - transparent

Ponúkame 10 ubytovacích kapacít za cenu 1 788 € - 5 868 €.

Destinácia:

[Zobraziť mapu]

Jamajka je štát v strednej Amerike, ktorý sa nachádza na rovnomennom ostrove vo Veľkých Antilách v Karibskom mori. Hlavné mesto je Kingstone.

Bývalá britská korunná kolónia Jamajka získala nezávislosť v auguste 1962. Od tej doby je vrámci Britského spoločenstva parlamentnou demokratickou monarchiou. Hlavou štátu je britská kráľovná Alžbeta II..

Pobrežie Jamajky je lemované korálovými útesmi, pobrežie je skalnaté. Vnútrozemie je potom hornaté s vápencovými krasovými plošinami. Podnebie je tu vlhké tropické s občasnými hurikánmi. Rastú tu stálo-zelené tropické lesy a savany s veľkým množstvom kaktusov. Jedná sa o hospodársky relatívne vyspelý štát s nízkou negramotnosťou a bohatým cestovným ruchom.

V posledných rokoch sa Jamajka zmenila z agrárnej krajiny na priemyselnú. Aj keď je poľnohospodársky obrábaná polovica rozlohy ostrova a v poľnohospodárstve je zamestnaná polovica obyvateľstva, hospodársky zisk z ťažby a z priemyselnej výroby je šesťkrát vyšší. Krajina má bohaté bauxitové ložiska, k rozvoju jeho ťažby došlo hlavne po druhej svetovej vojne a v súčasnosti zaujíma Jamajka vo vývoze bauxitu popredné miesto na svete.

Väčšinu obyvateľov tvoria potomci černošských otrokov, ktorí sem boli dovážaní v 17. a 18. storočí, a preto 95 % Jamajčanov sú černosi alebo mulati. Okrem toho žije na ostrove čínska, indická a belošská menšina

Väčšina obyvateľstva žije v mestách, z toho dve tretiny v hlavnom meste Jamajky v Kingstone.

Jamajka je domovom hudobných štýlov Reggae a Ska, v oblasti reggae je najvýraznejšou postavou Bob Marley so svojou kapelou The Wailers. Na Jamajke rastie marihuana ako takmer burina, Jamajčania ju teda používajú úplne ku všetkému, varia z nej (z časti obsahujúcich menej THC - listy,…), robia z nej laná, odolné oblečenie. Napriek tomu že je fajčenie marihuany na Jamajke mimo zákon, fajčia ju veľa.

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >