Cyprus

Detail štátu

Cyprus Cyprus - transparent

[Zobraziť mapu]

Cyprus alebo Cyperská republika, je štát na ostrove Cyprus v Stredozemnom mori, 113 kilometrov južne od Turecka. Hlavné mesto je Nikózia.

Okrem Cyperskej republiky je na ostrove Cyprus aj Turecká republika Severný Cyprus, štát ktorý medzinárodne uznáva iba Turecko. Turecká republika Severný Cyprus vznikla odtrhnutím severnej časti ostrova od pôvodného Cypru.

V strede ostrova sa rozprestiera nížina Mesaoria, tá od seba oddeľuje dve hlavné pohoria ostrova - Troodos a Kyreniu. V západnej časti ostrova sa nachádza horský masív Troodos, tvorený vrstvou čadičovej lávy. Troodos je husto zalesnený a nachádza sa v ňom aj najvyšší vrch ostrova - Olympus (1 953 m n.m). Sieť zimných riek pramení v pohorí Troodos a tečie na všetky svetové strany. Všetky rieky sú v letnom období suché. Pre zachytenie vody a jej použitie pre zavlažovanie fariem je vybudovaný veľký počet priehrad a kanálov. Cyprus patrí do subtropického klimatického pásma. Počasie sa vyznačuje vysokými letnými teplotami v mesiacoch máj až október, pričom zimné teploty zriedka klesnú pod 5 ºC.


Cyprus vstúpil do Európskej únie ako riadny člen v máji 2004. Južná časť ostrova po invázii zaznamenala veľmi vysoký ekonomický vzostup a krajina sa môže tešiť naozaj vysokému životnému štandardu obyvateľstva. Sever si zachováva nízku životnú úroveň zapríčinenú ekonomickým embargom uvaleným od jednostrannej deklarácie nezávislosti.

Väčšinu obyvateľov Cypru tvoria cyperskí Gréci (78%) a Turci (18%). Hoci cyperskí Gréci a cyperskí Turci majú veľa spoločného, sú to odlišné identity založené na náboženstve, jazyku a sú úzko viazané na svoje materské krajiny. Grécky sa prevažne hovorí na juhu, kde sú väčšinovou komunitou cyperskí Gréci. Turecký jazyk prevláda na severe, kde dominuje obyvateľstvo tureckého pôvodu. Rozsiahlo používaným jazykom na ostrove je angličtina. Cyperskí Gréci sa pridržiavajú gréckej ortodoxnej cirkvi, cyperskí Turci vyznávajú islam. Náboženské skupiny Arménov, Maronitov a latinsky hovoriacich obyvateľov si podľa ústavy z roku 1960 zvolili príslušnosť ku cyperským Grékom.

 

 

Ponúkame 81 ubytovacích kapacít za cenu 459 € - 8 324 €.

Destinácia:

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >