Barbados

Detail štátu

Barbados Barbados - transparent

[Zobraziť mapu]

 

Barbados, (v španielčine = bradatý muž, listy tam rastúcich figovníkov pripomínajú bradu), je ostrovný štát v Karibskom mori.
Umiestnenie: Karibik, Stredná Amerika
Najväčšie mestá: Bridgetown, Speightstown, Holetown, St. Lawrence, Oistins
Národnostné zloženie: 80 % černosi, 16 % mulati, 4 % belosi
Náboženstvo: 65,3 % protestanti, 4,4 % katolíci, 12,8 % ostatní, 17,5 % bez vyznania
Zákonodarný orgán: ľudová komora (28 miest)
Členstvo v medzinárodných organizáciách: OSN, OAS, Commonwealth, CARICOM
Poloha: Leží na náveterných ostrovoch Malých Antíl a je lemovaný koralovými útesmi. Najvyšším bodom ostrova je Mount Hillaby (340 m).
Podnebie: Príjemné, ale od júna do novembra trvá obdobie hurikánov.
Hospodárstvo: Je zamerané na cestovný ruch, vďaka prekrásnym piesočnatým plážam, koralovým plytčinám a luxusným hotelom je krajina turisticky veľmi atraktívna. Hlavné exportné artikly sú cukor a rum.
Slovensko-Barbadorské diplomatické styky: od 14. apríla 1994, diplomatické zastúpenie SR a záujmy SR v Barbadose zaisťuje Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba)
Slovensko-Barbadorské bilaterálne vzťahy: Vzájomné vzťahy sú korektné a ich základom je obchodná a hospodárska spolupráca.
Ekonomická spolupráca:
Vývozné položky: cukor, chemické výrobky, elektronické diely.
Dovozné položky: stroje, potraviny, stavebný materiál.
História: V roku 1518 bol obsadený Španielmi. V 16.-17. storočí o územie súperili Španieli, Francúzi a Angličania. Od roku 1627 je to britská kolónia, od roku 1655 korunná kolónia. Mal rozsiahlú vnútornú autonómiu, jeho parlament (House of Assembly) (vznikol v roku 1639) je tretí najstarší na západnej pologuli. Roku 1951 bolo zavedené všeobecné volebné právo. V rokoch 1958-1962 bol súčasťou federácie Západoindických ostrovov (Západoindická federácia, kolónia Velkej Británie), ale už v roku 1961 získal Barbados vnútornú autonómiu. Štát sa stal v rámci Commonwealthu v roku 1966 nezávislým. V čele stojí generálny guvernér, ktorý zastupuje britskú kráľovnú.

Ponúkame 4 ubytovacích kapacít za cenu 2 048 € - 4 568 €.

Destinácia:

Výsledky hľadania

ďalšie ponuky >